Oglądasz archiwalną wersję strony. Przejdź do nowej strony.

Pomocna Łapa w „Gdyni bez barier”!

Dnia 15 maja 2010 w Gdyni, w ramach akcji „Gdynia bez barier" odbył się pokaz mody z udziałem niepełnoprawnych modelek. Dostaliśmy zaproszenie aby uświetnić imprezę pokazem umiejętności psów asystujących. Fundację reprezentowaliśmy w składzie Marek ze Spajkiem i ja(Magda) z Zefirem.


Na początek wyjazd w środku nocy (no, chyba że dla kogoś godzina 4ta to poranek) i ponad 300tu kilometrowa podróż. Zefir w takich luksusach jeszcze nie jeździł-mieli ze Spajkiem do dyspozycji wielkie łóżko w przerobionej furgonetce Marka. Na początku mój nieprzyzwyczajony do łażenia po meblach prawieasist rzucił mi pełne zdziwienia spojrzenie, ale zachęcany kolejnymi „hop" zdecydował się wreszcie władować obok Spajka. Bardzo grzecznie chłopaki jechały, mimo że było to ich pierwsze spotkanie. Droga długa, ale zleciała nam nadspodziewanie szybko, biedny Marek jeszcze długo po przybyciu na miejsce musiał znosić nasze wymowne spojrzenia pt. „no taak... godzina czwarta to naprawdę była ostatnia chwila na wyruszenie w drogę". Ponieważ dojechaliśmy już koło 10, a impreza zaczynała się po 14, to mieliśmy trochę czasu na zachwycanie się przesłoniętą mżawką Gdynią. Po spacerze po porcie odwiedziliśmy bardzo przyjaźnie nastawioną do psiaków knajpkę nad brzegiem morza, w której zjedliśmy obowiązkową w takim miejscu rybę z frytkami. Psiaki leżały grzecznie na podłodze (jeden oprócz tego, że leżał, to się jeszcze ślinił, ale nie powiem który;) ). Jak już zjedliśmy, to wytarliśmy podłogę, podziękowaliśmy serdecznie i na do widzenia zrobiliśmy psiakom zdjęcie z lokalną atrakcją - siedzącym tuż przy naszej knajpce gipsowym marynarzemJ W czasie posiłku podziwialiśmy jak wielu i jak różnych ludzi przyciągał do siebie tenże marynarz-nie ma co, na brak powodzenia to nie może chłopak narzekać. Z naładowanymi akumulatorami ruszyliśmy na miejsce pokazu mody, którym okazała się być nieduża restauracja na plaży - bardzo urokliwe miejsce. Zbliżamy się do sedna naszej wyprawy :)

Po krótkim koncercie i przeprowadzonym po nim pokazie mody przyszła kolej na nasz pokaz. Zefir przedstawił swoje umiejętności początkującego w zawodzie psa asystenta i wspierany moim komentarzem przybliżył publiczności ideę psa asystującego, a także proces jego przygotowania. Po tym wstępie nadeszła kolej Marka i Spajka. Zefir grzecznie położył się i obserwował starszego kolegę, a ten razem ze swoim przewodnikiem pokazał jak pomocny w życiu codziennym osoby niepełnosprawnej może być odpowiednio przygotowany pies. Chodzenie przy wózku, podawanie wskazanego lub upuszczonego przedmiotu (także monety - pod warunkiem, że ta nie wpadnie między deski w podłodze;) ), otwieranie i zamykanie szafki, zanoszenie przedmiotu wskazanej osobie i przynoszenie go od niej. A to wszystko wykonywane z ogromną psią radością! Popatrzcie sami:Za udostępnienie zmontowanego filmiku z naszej wyprawy do Gdyni dziękujemy TPSW :)

 

Dziękujemy Gdyni za miłe przyjęcie nas i psów i polecamy się na przyszłość. Szczególnie latem ;)

Pozdrowienia dla naszego kierowcy, kamerzysty, tragarza i kooordynatora- Marka II ! :)

  • 1
Sponsorzy: