Oglądasz archiwalną wersję strony. Przejdź do nowej strony.
Pies towarzyszy i pomaga czlowiekowi od wielu tysięcy lat. W ostatnim stuleciu powszechna stała się obecność psa asystującego osobie niepełnosprawnej. Fundacja Pomocna Łapa zajmuje się szkoleniem psów pomagającym osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach. Pies taki posiada wachlarz umiejętności, które mogą pomóc w wielu codziennych czynnościach, ale przede wszystkim pomaga usamodzielnić się oraz otworzyć na otaczający świat osobie niepełnosprawnej.


Pomoc praktyczna


Pies asystujący potrafi pomóc osobie niepełnosprawnej w podstawowych czynnościach tj. podawanie i przynoszenie przedmiotów, przyciąganie wózka, zamykanie i otwieranie szafek, szuflad czy drzwi, zakładanie i zdejmowanie garderoby czy gaszenie i zapalanie światła. Pomoc psa potrafi znacznie skrócić czas wykonywania wielu czynności. Pies pomaga nie tylko osobie niepełnosprawnej, ale także rodzinie i najbliższemu otoczeniu, które nie musi w tak dużym stopniu angażować się w czynności związane z opieką. Osoba niepełnosprawna staje się bardziej samodzielna, może sama wychodzić z domu, spotykać się ze znajomymi, uczestniczyć w wykładach, być samodzielna w pracy zawodowej, brać aktywny udział w życiu społecznym i kulturalnym.


Obecność psa asystującego ma korzystny spajkwpływ na samopoczucie


Pies akceptuje osobę niepełnosprawną taką, jaka jest, nie przeszkadza mu jej niepełnosprawność. Posiadanie psa sprawia, że człowiek otwiera się na świat zewnętrzny, łatwiej nawiązuje kontakty. Społecznie nie jest postrzegany przede wszystkim jako osoba na wózku, ale jako osoba z psem. Odpowiedzialność związana z obecnością psa asystującego motywuje do działania. Człowiek wychodzi na wspólne spacery z psem, porusza się po różnych miejscach publicznych. Zaangażowanie we wspólnie spędzany z psem czas pozwala żyć teraźniejszością, człowiek zapomina o krzywdzie i cierpieniu. Osoba posiadająca psa asytującego staje się bardziej pewna siebie, a poczucie własnej wartości wzrasta.

Sponsorzy: